Nacionalni park Prokletije - korisni savjeti za turiste i planinare

2021-12-16

Ako trazite informacije i savjete o nacionalnom parku Prokletije, ili ste planinar, na pravom ste mjestu. Ovo cudesno mjesto se nalazi na sjeveru Crne Gore i pored nacionalnog parka Durmitor smatra se jednim od najatraktivnijih za planinare. Ujedno je i najmljadje zasticeno podrucje u ovoj drzavi. Smjesten je izmedju Crne Gore, Albanije i Kosova i pokriva povrsinu od 16630 hektara. Jedan od najvisocijih vrhova nacionalnog parka Prokletijaaq je Zla Kolata(2534) i on je ujedno i najvisociji vrh Crne Gore. Zime su ovdje oštre i duge, a ljeta svježa i kratka. Srednje godišnje temperature vazduha od 2-7°C. Maksimalna količina padavina izlučuje se u kasnu jesen i prvi dio zime. Sniježni pokrivač je prosječne debljine 15cm i zadržava se od 90 – 210 dana.


Proljece u nacionalnom parku Prokletije


Znamenitosti nacionalnog parka Prokletije


Najvece znamenitosti nacionalnog parka su Hridsko i Vizitorsko jezero. Hridsko jezero se nalazi na 1970 metara nadmorske visine i jedno je od najljepsih u Crnoj Gori. Povrsine je oko 35000m, a maksimalne dubine 4m. Vizitorsko jezero je na nadmorskoj visini od 1820 i jedno je od najvisocijih u nasoj zemlji. Posebno je i po malom plutajucem ostrvom koje se pomjera. Osim ovih jezera u nacionalnom parku mozete posjetiti Koljindarsko, Ropojansko, Tatarijsko, Bjelaj, Vezirova brada i jezerce na Treskavcu. Ova oblast je poznata i po izuzetno bogatom biljnom i zivotinjskom svijetu.


Izvor Oko Skakavice


Planine i planinarske staze


Planine su ono po cemu se ovaj nacionalni park prepoznaje. Pored Zle Kolate, najveci vrhovi su Karanfil(2480), Koplje(2200) i Ocnjak(2136), koji se izdizu iznad doline Grebaje, kao I Rosni vrh-Maja(2524) i Kolac-Kolata koje izdizu iznad doline Rapaja. Ovi vrhovi su veoma nepristupacni i veliki izazov za sve planinare. Nesto laksi vrhovi za osvajanje su Volusnica(1879), Talijanka( 2046) i Popadija(2057).


Planinarske staze


Jedna od popularnih planinarskih staza je Grebaja-Talijanka-Volusnica-Grebaja. Na Karanfil treba peti poslepodne, jer tada sunce prelazi iza planine, a oblaci se razilaze. Druga lijepa planinarska staza je Ropojana-Karaula Zastan –Dolina jezera –Cafa Jezerce i nazad. Do doline Ropojana se moze doci i terenskim autom jer je put dosta los. Jedan od najtezih pravaca je planinarska staza Grebaja-Krosnjin prolaz-Sjeverni vrh-Krosnjih prolaz-Suplja vrata-Grebaja. Ovim pravcem mogu da se krecu samo iskusni planinari. Kroz Krosnjin prolaz su postavljene sajle, koje olaksavaju uspon u ovom dijelu. Pri povratku sa sjevenog vrha prolazi se kroz prirodnu atrakciju-Suplja vrata.


Dolina Ropojana


Ostale informacije za planinare


Ostale informacije za planinare: planinarske staze markirane, ali se ipak ne preporucuje planinarenje bez savjeta ili drustva nekog od iskusnih vodica. U Plavu su aktivna tri planinarska kluba. Njihovi vodici vas mogu voditi kroz ove krajeve i pomoci ako zelite da osvojite neki planinski vrh. Oni vam mogu naci i smjestaj u planinarskim domovima i kucicama. Za ljubitelje free climbing obezbjedjeno je pet uredjenih terena, kao i mnogo pjesackih staza.


Dolina Grebaje


Polazna tacka za sve planinarske pohode je dolina Grebaje koja je udaljena 7 km od Gusinja. Tu se nalaze dva planinarska doma koji su otvoreni za sve posjetioce.


Dolina Ropojana


Dolina Ropojana se nalazi na granici sa Albanijom. Iz nje krece markirana staza za najvisociji vrh Prokletija Maja Jezerce. Posebno je interesantan i zahtjevan tradicionalni uspon na Maja Jezerce (najvisociji vrh Prokletija), koji se odrzava svake godine u martu. Uspon pocinje oko 2 sata ujutro i traje preko 10 sati. Ucestvuju planinari iz Crne Gore, Srbije, Bosne I Hercegovine, i Kosova, a obicno samo polovina uspije da dodje do vrha zbog velikog snijega i teskih uslova za penjanje.


Vodopadi rijeke Grlje


Kroz nacionalni park protice rijeka Grlja koja je probila svoj kanjon. Duzinom svog toka formira pet vodopada, od kojih je prvi na ulazu u kanjon-Oko Skakavice, i visok je 15 metara. Pored ranije pomenutih jezera, u podnozju Prokletija se nalazi i Plavsko jezero, koje je ujedno i najvece u ovom nacionalnom parku. Dugacko je oko 2 kilometra, dok je sirina oko 1 kilometar. Iz njega izvire Rijeka Lim. Rijeka Lim je bogata ribom, a dozvolu za ribolov mozete dobiti ako kontaktirate lokalni ribolovni klub.


Vodopadi rijeke Grlje


Najcesca pitanja za nacionalni park Prokletije

Koliko kosta ulaznica?

  1. Ulaznica za 1 dan po osobi, ukljucujuci posjetu Centru za posjetioce iznosi 1 euro.
  2. Iznajmljivanje bicikala je 3 eura po satu.
  3. Koriscenje usluga vodica 40 eura za 4 sata.
  4. Iznajmljivanje krplji 4 eura za 1 dan.
  5. Iznajmljivanje stapova za pjesacenje 3 eura za 1 dan
  6. Iznajmljivanje satora 8 eura za 1 dan.
  7. Koriscenje prostora za postavljanje satora 3 eura za 1 dan
  8. Koriscenje uredjenih kamp prostora 10 eura za 1 dan.

Sve informacije mozete pronaci i na sajtu nacionalnih parkova Crne Gore.


Kako doci do ove regije?


Autobusom


Autobusom iz Podgorice do Plava se stize pravcem: Podgorica-Kolasin-Andrijevica-Plav. Putovanje traje oko 3:45, a karta u jednom pravcu je 12 eura.


Rent a car


Ako se odlucite za rent a car u Crnoj Gori, putovanje traje nesto manje od 3 sata. Mozete koristiti i put Podgorica-Mojkovac-Berane-Andrijevica-Plav.


Kako uci u nacionalni park?


Nacionalni park nema glavni ulaz. Naplatne kucice postoje u Grebaj dolini, Ropojanima-Gusinje, i Gradinama-Plav.


Gdje se smjestiti ?


Mozete se smjestiti u Plavu, gdje se nalazi hotel Plavsko jezero, a u Gusinju hotel Rosi. U selu Vusanje kod Gusinja postoji eko katun Rosi, zatim eko kamp Bektesevic. U centru parka je Bajrovica katun, gdje je Samelova koliba koja radi od juna do oktobra. U dolini Grebaje postoji i vise malih seoskih domacinstava i hotela u kojima mozete prespavati i jesti. Ovdje se nalazi i planinarski dom, u kojem takodje mozete potraziti smjestaj, posebno ako ne selite visoki komfor.


Dolina Grebaja-planinarski dom


Da li postoji signal za telefon i internet


Signal za telefon i internet postoji u vecem dijelu podrucja. Jasno je da je telefon potreban kada se krene u ovaj poduhvat. Potreban je zbog veze sa spoljasnjim svijetom, fotografija, ali i zbog orijentacije pomocu Google mape. Naravno, uvijek postoje dzepovi koji nisu pokriveni signalom.


Kada je najbolje vrijeme za posjetiti nacionalni park Prokletije?


Najbolje vrijeme za posjetu nacionalnom parku Prokletije je mjesec jun. Vec krajem juna mnoga jezerca pocinju da nestaju, i kako vrijeme odmice nastupa susa. U kasno proljece, sve je jos zeleno, izvori vode su jos bogati, a biljni svijet je na vrhuncu razvoja. Ovo podrucje mozete posjetiti i kasnije tokom ljeta, sve do jeseni. Tokom zime se ne preporucuje posjeta, zbog ekstremno niskih temperature i velikog snijega. Ovdje nema uredjenih skijalista i hotelskih centara koji rade tokom zimskog perioda.


Plav i Gusinje


Plav i Gusinje su veca naseljena mjesta u kojim mozete boraviti i nabaviti osnovne potrepstine za sebe. Plav ima oko 3500 stanovnika koji se uglavnom bave zemljoradnjom i stocarstvom. U plavu postoje dvije banke, prva banka i CKB. U gradu postoji i nekoliko automehanicarskih i vulkanizerskih radnji. Mozete naci i benzinsku pumpu Ako ste iznajmili auto i zelite da obidjete ove krajeve, vodite racuna da je najbliza sledeca benzinska pumpa je u Andrijevici.

Poznati festivali u ovom kraju su dani borovnice pocetkom avgusta, kao i dani dijaspore krajem jula. U ovom periodu se u okviru gusinjskog ljeta odrzavaju mnogobrojne kulturno zabavne manifestacije koje promovisu prirodu, kuhinju i tradiciju ovih krajeva.